Sp³ywy

Radunia 

Radunia jest jedn± z najpiêkszych rzek w Polsce. P³ynie przez Pojezierze Kaszubskie, bior±c pocz±tek z jeziora Stê¿yckiego (162 m n. p. m.) Ta niepokorna i bardzo pracowita rzeka  to prawidzwy raj dla szukaj±cych odpoczynku, przygody czy te¿ sportowych doznañ. Zmienno¶æ jej charakteru sprawia, ¿e na poszczególnych odcinkach szlaku dobrze bêd± czu³y siê osoby o ró¿nym stponiu zaawansowania kajakowego. Szlak Raduni dzieli siê na trzy czê¶ci o ca³kowicie odmiennym charakterze.

1.Górna Radunia (13,5 km): Odcinek rozpoczyna siê tu¿ za mostem w Ostrzycach, przed którym znajdujê siê jaz. Zaraz na pocz±tku czeka na kajakarzy nie lada atrakcja, któr± jest bystrze powsta³e przez spiêtrzenie rzeki kilkoma stopniami tworz±cymi kaskadê. Po przep³yniêciu oko³o 1,5 km wp³ywamy na jezioro Trzebno o d³ugo¶ci jedynych 900 metrów. Zaleca siê p³yniêcie w pobli¿u lewego brzegu, gdy¿ w ten sposób naj³atwiej znajdziemy uj¶cie rzeki. Przy wyp³ywie widaæ zastawkê, która przy dogodnych warunkach wodnych mo¿na przebyæ w±skim przep³ywem z prawej. Dalej rzeka pod±¿a spokojnie przez niezalesione pagórkowate tereny miêdzy ³±kami, a¿ dotrze do mostu drogowego i zabudowañ Gorêczyna. Za kolejnym mostem we wsi rzeka zaczyna meandrowaæ w¶ród pól i ³±k. Przep³ywamy kolejno: pod k³adk± z podwieszonymi rurami, dwoma mostami kolejowymi i drogowym i znowu k³adk±. Znajdujemy siê w Somoninie. Od Somonina Radunia p³ynie krótkim jarem, jej dolina jest g³êboka i wyj±tkowo malownicza, a widoki s± coraz ciekawsze. Rzeka zaczyna zdecydowanie przy¶pieszaæ i meandrowaæ w¶ród lasów. Nastêpnie przep³ywaj±c przez Kie³pino spostrzegamy po prawej stronie wysokie wzgórza, pokryte przemiennie lasami i polami. Koñcowym punktem sp³ywu jest betonowy most drogowy w Tr±tkownicy, za którym znajdujê siê baza Kaszubskich Kajaków, miejsce wyci±gania kajaków i zarazem ¶wietne miejsce do biwakowanie i odpoczynku przy ognisku. 

2. Jar Raduni ( 7km - Babi Dó³, 13 km - Rutki): Sp³yw Jarem Raduni rozpoczynamy za mostem w Tr±tkownicy, w bazie Kaszubskich Kajaków. Po przep³yniêciu nied³ugiego dystansu od zwodowania kajaków zaczyna nas otaczaæ zwarty las, z ostatnimi pojedynczymi zabudowaniami letniskowymi. Oznacza to, ¿e wp³ywamy na Prze³om Raduni. Na d³u¿szym odcinku rzeka pêdzi, pieni siê, podmywa brzegi i drzewa, tworzy fantastyczne zakola, a jej koryto urozmaicaj± g³azy, zwalone pnie, bystrza i p³ycizny. Na tym odcinku Radunia jest niezwykle urodziwa - wp³ywaj±c do Jaru, od razu odnosi siê wra¿enie, ¿e to zak±tek dziki, w³a¶ciwie niezmieniony przez cz³owieka. Jednocze¶nie ten fragment cechuje siê du¿ym stopniem trudno¶ci. Ostre zakrêty, bardzo szybki nurt oraz pojawiaj±ce siê co kilka metrów kolejne przeszkody sprawi, ¿e sp³yw na d³ugo pozostanie w pamiêci kajakarzy. Niektóre powalone drzewa uda sie min±æ góra, wje¿d¿aj±c na nie rozpêdem. Pod innymi mo¿na przep³yn±æ chowaj±c siê w kokpicie kajaka. Czêsto bywa jednak, ¿e trzeba wyj¶æ na le¿±cy pieñ i przerzuciæ sprzêt, uwa¿aj±c przy tym, by nie wpa¶æ do wody, która p³ynie z bardzo du¿± prêdko¶ci±. Du¿y spadek koryta, wynosz±cy miejscami do 6, sprawia, ¿e nie ma zbyt du¿o czasu na podjêcie decyzji, a ka¿de zawahanie mo¿e skoñczyæ siê k±piel±. Trzeba równie¿ pamiêtaæ, ¿e na terenie rezerwatu nie mo¿na przerwaæ sp³ywu. Przep³ywaj±c przez Jar mijamy dwie drewniane k³adki. mo¿liwymi miejscami koñczenia sp³ywów jest most drogowy w Babim Dole lub elektrownia wodna w Rutkach.

3. Trzecia czê¶æ to coraz bardziej uregulowana Radunia p³yn±ca przez sztuczne jeziora zaporowe: £apiñskie, Kolbudy, Goszyn i Straszyñskie, daj±c swe wody do napêdzania 8 elektrowni wodnych o ³±cznej mocy 16,1 kW. Przed Pruszczem Gdañskim koryto Raduni rozdwaja siê i woda w przewa¿aj±cej ilo¶ci p³ynie tak zwan± Now± Raduni±, czyli najstarszym na ziemiach polskich kana³em, zbudowanym przez Krzy¿aków w XIV w. Nastêpnie koryto Starej Raduni prowadzi do Mot³awy, a ni± dalej do centrum starego Gdañska.